Hem > Hiphop / rap > Chechen vill ta över Sverige

Chechen vill ta över Sverige

torsdag, 19 april 2012 kl. 20:06 av Redaktionen

chechen-2012

Chechen är ett nytt projekt bestående av Frej Larsson (Maskinen, Slagsmålsklubben) och Linus ”Style of Eye” Eklöw!

Förra veckan gick dom ut med sin video för allmänheten efter att den har varit uppe under hemlighet i några veckor på Chechens Facebooksida. Chechen är alltså resultatet av en fusion mellan raparen Frej Larsson och Producenten Style of Eye, där de har skapat ett eget rike vid namn ”State of Chechen”.

Projektet har startats som en mot-reaktion mot ”alla svintråkiga farbröder som styr över Sverige” där dom har ambitionerna att ta över makten och välja ut en ledare efter deras ramar och kriterier! Musiken som de skapar görs endast som en del i deras kommande världserövring för att hypnotisera folket och få dom att göra som de vill.

Det första steget är nu taget och det steget har fått namnet ”Sverige”, där deras vapenbroder Jonathan Johansson medverkar.

Relaterade nyheter:

  1. Ta med barnen på releaseparty
  2. Dolly Parton får ta emot Lisebergspris
  3. Ta Green Day-tåget till Göteborg den 5 juni
  4. Sveriges Annonsörer vill ha reklam i SVT
  5. Volt och MySpace vill modernisera nationalsången

Hiphop / rap , ,

  1. Inga kommentarer ännu.
  1. No trackbacks yet.