Stiko Per Larsson tilldelas guldstav

Av Redaktionen
Maj 12th, 2011
0 Kommentarer
287 Views

stiko-per-larsson-2011-2WARNER MUSIC SWEDEN delar ut Guld-Vandringstav till Stiko Per Larsson för 500 km till fots under 20 dagar. Stiko Per Larsson som den 6 april släppte sitt tredje album ”Varken Stjärna Eller Frälst” på Telegram Records Stockholm etiketten befinner sig för närvarande till fots mellan Värnamo och Ljungby och har ännu ej nåtts av detta besked – och utdelningen kommer att ske nästa månad i samband med Stikos återkomst till Stockholm.

Dalkarlen Stiko Per Larsson genomför i år sin femte och hittills längsta vandringsturné. På 38 dagar vandrar han mellan Stockholm och Köpenhamn och genomför spelningar på egen hand eller med liten sättning varje kväll på Klubb, krog, veranda eller om inget annat finns att tillgå helt enkelt i skogen ur bakluckan på den följebil som transporterar utrustning och förnödenheter. Samtliga spelningar livesänds på www.stikoperlarsson.se.

I ett skede när framgång och fysisk skivförsäljning och därmed Guld och Platinaskivor inte längre går att använda som samma övergripande måttstock över artistisk framgång och prestation känns det lägligt att förnya vårt sätt att relatera till detta.

Vi genomför under året ett arbete för att konkretisera den typ av bedrifter som kan representera framtidens ”artistiska milstolpar” och räknar med att senare kunna presentera flera vidareutvecklade utmärkelser som med tiden bör kunna ses som adelsmärken för artister i de olika genres inom vilka vi verkar, men detta är alltså den första kommenterar Mattias Wachtmeister, A&R Ansvarig för Warner Music Sweden. Varje artist som i framtiden genomför den bedrift det innebär att under mindre än 20 dagar tillryggalägga 500 kilometer, eller om du vill mer än 666.666 fotsteg under genomförande av dagliga spelningar kommer att belönas med Guldstaven för uthållig vandring.

Stiko Per Larsson som påbörjade sina vandringar för mer än 5 år sedan när han ville återuppleva den klassiska dalkarlsvandringen från hembygden till Stockholm berättar på sin dagliga videoblogg om möten och upplevelser utefter de svenska vägarna.

Turnéplan:
11 maj 2011 Ljungby – Harrys Pub – 20.00
12 maj 2011 Moheda – Hemma Hos gig – 20.00
13 maj 2011 Växjö Bishop Arms – 20.00
14 maj 2011 Vislanda – Hemma hos gig – 20.00
15 maj 2011 Älmhult – Pittoreskt parksgig – 20.00
16 maj 2011 Östra Göinge – Stillastående tågvagnsgig – 20.00
17 maj 2011 Kristianstad – Quality Grand Hotel -20.00
18 maj 2011 Hörby – TBA
19 maj 2011 Lund – TBA
20 maj 2011 Malmö – Far I Hatten kl 20.00
21 maj 2011 Malmö – Naturkompaniet kl 13.00
22 maj 2011 Malmö – Folk o Rock kl 13.00
23 maj 2011 Barsebäck – TBA 20.00
24 maj 2011 Landskrona – Biblioteket kl 19.00
25 maj 2011 Helsingborg – Dunkers Kulturhus k 18.00
26 maj 2011 Hilleröd – Livegig på nätet från dansk mark kl 20.00
27 maj 2011 Köpenhamn – Cafe Retro kl 21.00
28 maj 2011 Köpenhamn – Huset i Magstraede kl 22.00

Tidigare spelningar:
Saturday, 26 Mars Earth Hour, Stockholm. Katarina Kyrka
Wednesday, 6 April 2011 Stockholm, Bryggarsalen Release
Saturday, 16 April Stockholm, Record Store Day
Saturday, 16 April Uppsala Västgöta Nation
Wednesday, 20 April 2011 Stockholm
Thursday, 21 April 2011 Stockholm
Friday, 22 April 2011 Södertälje
Saturday, 23 April 2011 Skottvångs Gruva
Sunday, 24 April 2011 Strängnäs
Monday, 25 April 2011 Eskilstuna
Tuesday, 26 April 2011 Hälleforsnäs
Wednesday, 27 April 2011 Flen
Thursday, 28 April 2011 Katrineholm
Friday, 29 April 2011 Norrköping
Saturday, 30 April 2011 Norrköping
Sunday, 1 May 2011 Söderköping
Monday, 2 May 2011 Gistad
Tuesday, 3 May 2011 Linköping
Wednesday, 4 May 2011 Mjölby
Thursday, 5 May 201 Trehörna
Friday, 6 May 2011 Gränna
Saturday, 7 May 2011 Jönköping
Sunday, 8 May 2011 Huskvarna
Monday, 9 May 2011 Vaggeryd
Tuesday, 10 May 2011 Värnamo

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *